कोरोना रोकथाममा सबैभन्दा धेरै सहयोग गर्ने : जेफ बेजोस (जीवनीसहित)

आज, एक नाम सम्पूर्ण विश्वभरी ठूलो छलफलको विषयमा छ र त्यो नाम हो अमेजनका संस्थापक जेफ बेजोस । आज, अमेजनले विश्वमा आफ्नो व्यवसाय तिव्र गतीमा विस्तार गरेको छ । हाल अमेजन विश्वको सबैभन्दा ठूलो इन्टरनेट अनलाइन शपिंग कम्पनी हो साथै क्लाउड पूर्वाधार सेवा प्रदायकको विश्वको सबैभन्दा ठूलो प्रदायक हो । उनी विश्वको प्रसिद्ध, अमेजनका संस्थापक, अध्यक्ष र मुख्य कार्यकारी अधिकृतका रूपमा परिचित छन् । उनी अमेरिकी प्रविधि उद्यमी, लगानीकर्ता, र समाजसेवी हुन् । १९९० को दशकदेखि बेजोसले सार्वजनिक दान र सामाजिक कल्याणको साथ अमेजनलाई अगाडि बढाएकोमा प्रतिष्ठा कमाएका छन् । कोरोना रोकथाममा जेफ बेजोसले करिव १० करोड अमेरीकी डलर सहायता गरेका छन् । कोरोना विरुद्ध यति धेरै सहयोग गर्ने उनको जीवनी रोचक रहेको छ ।

प्रारम्भिक जीवन
जेफ बेजोसको जन्म १२ जनवरी, १९६४ मा अल्बुकर्क, न्यू मेक्सिकोमा भएको थियो । जेफले शुरुआती दिनहरू उनका हजुरबुवा सँगै बिताएका थिए । जेफका हजुरबुवाले आफ्नो जागिरबाट राजीनामा गरे र पशु फार्ममा काम गर्न थाले । उनी पनि सघाउने गर्दथे तर जेफको दिमाग मेकानिकल कार्यहरूमा लाग्यो । जेफ बेजोसले प्रारम्भिक अध्ययन रिवर ओक्स एलीमेंट्री स्कूलमा गरे । जेफ बेजोस सानैदेखि एक बुद्धिमान थिए । उनी सानैदेखि विज्ञानमा रुची राख्थे । जेफका बाबुआमाको एउटा ग्यारेज थियो, पछि जेफले ग्यारेजलाई विज्ञान प्रयोगशालामा रूपान्तरण गरे । उनी सानो छँदा टेक्सासको ह्युस्टनमा बस्थे र प्रिन्स्टन विश्वविद्यालयबाट १९८६ मा इलेक्ट्रिकल इञ्जिनियर र कम्प्युटर विज्ञानको डिग्री लिएर स्नातक उपाधि प्राप्त गरे ।

त्यसपछि उनले वाल स्ट्रिटमा कम्प्युटर विज्ञानको क्षेत्रमा पनि काम गरे । जेफले त्यसबेला फिटेल नामक एक अन्तर्रा्ष्ट्रिय व्यवसायको लागि नेटवर्क निर्माण गर्न महत्वपूर्ण काम गरे । त्यसपछि जेफले बैंक ट्रस्टमा उपसभापतिको रूपमा पनि काम गरे । उनले फ्लोडियामा माध्यमिक शिक्षा हासील गरेपछि फ्लोडिया विश्वविद्यालयमा विज्ञान प्रशिक्षण कार्यक्रममा भाग लिए । १९८२ मा यस प्रशिक्षणको फाइदा उठाउदै जेफ प्रिन्सटन विश्वविद्यालयमा फिजिक्स पढ्न भर्ना भए ।

व्यापार व्यवसाय

उनले डी. ई. श. मा जागिर छोडेर अमेजनको स्थापना गरे । अमेजन डटकममा उनले धेरै कडा परिश्रम गरे, परीणाम स्वरुप उनी सफल व्यवसाय अरबपति मध्ये एक बनेका छन् । यो कम्पनी तीन व्यक्तिको साथ शुरू गरिएको थियो र आज, यस कम्पनीमा २०,००,००० भन्दा धेरै कर्मचारीहरूले काम गरिरहेका छन् । जेफ बेजोसले अमेजन डटकम वेबसाइट शुरू गरेर ईतिहास बनाएका छन् । उनले इन्टरनेट क्रान्तिको सुरुवात, अनलाइन बिक्री र नेट बैंकिंगको युगको समेत सुरुवात गरे । आज, अमेजन डट कमलाई संसारको तेस्रो अनलाइन व्यापार खुद्रा विक्रेता भनिन्छ । उनले २०१३ मा अमेरिकाको वाशिंगटन पोष्टलाई २५० मिलियन डलरमा किनेका थिए । पहिले कम्पनिलाई एक अनलाइन पुस्तक पसलको रूपमा शुरू गरीयो र भिडियो र अडियो स्ट्रिमि सहित उत्पादन र सेवाहरूको विस्तृत विविधतामा विस्तार भयो । अमेजन डटकमको सहयोगमा, जेफले मानिसहरूलाई शपिंगको लागि अर्को दृष्टिकोण दिएका छन् । यसमा, ग्राहकले अनलाइन सामानहरू अर्डर गर्नुपर्दछ र कम्पनीका कर्मचारी आउँछन् र सामानहरू घरसम्म र्पुयाउँछन् वा सेलमनलाई कुरियरको माध्यमबाट व्यक्तिको ठेगानामा पठाइन्छ ।

पुरस्कार

१। उनलाई “सिल्वर नाइट“ पुरस्कार प्रदान गरिएको छ ।
२। १९९९ मा, टाइम्स पत्रिकाले उनलाई बर्षको विशेष व्यक्तिको रूपमा सम्मान गर्यो।
३। २००८ मा न्यूज़ यू।एस। र वर्ल्ड रिपोर्टले जेफलाई अमेरिकाको एक अनलाइन नेताको रूपमा चयन गर्यो ।
४। जेफ ई–कमर्सका हजुरबुबाका रूपमा पनि चिनिन्छन् ।
५। न्यू योर्क टाइम्सका पत्रकार नेल्ली बाउल्सले बेजोसको व्यक्तित्वलाई “एक राम्रो व्यापारी र कर्पोरेट टाइटन असल मन भएको व्यक्ति“

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *